Cenk R. Girginol kimdir?


Cenk R. Girginol
Gastronomi Yazarı – Kahve Danışmanı
OKAN ÜNİVERSİTESİ GASTRONOMİ BÖL.ÖĞR.GÖREVLİSİ

1980 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Öğretim sonrası çalışma hayatına Unilever şirketinde başlamış, satış ve organizasyon görevlerinin ardından 2003 yılında Egro Coffee Systems kurucu kadro ile kahve sektörüne giriş yapmıştır. 4 yıl boyunca satış yöneticiliği ve kahve eğitmenliği görevleriyle organizasyon yapısını büyütmüş, yurt içi ve yurtdışı aldığı kahve,kahve kavurma eğitimleri  ile gelişime katkıda bulunup, sektör içindeki kahve sever ve baristaları yetiştirmeye başlamıştır.

Sırasıyla Italyan Caffe Vergnano ve Italyan Lavazza kahve firmalarının Türkiye kurulumlarında yöneticilik ve Genel Koordinatörlük görevlerini yürütmüş, barista eğitimlerini yoğun biçimde alınan yeni eğitim ve sertifikalar ile güçlendirmiştir.

2010 yılında 90 yıllık aile şirketinin yönetimine dahil olarak kendi tescilindeki marka olan “Albero del Caffe” ile kahve kavurma, özel harmanlar yaratma ve private label kahve üretim parkurunu genişletmiştir. Bu yıldan itibaren yurtdışından aldığı kahve makinesi distribütörlükleri ile bir çok zincir mağaza ve kahve markasının çözüm ortağı konumuna gelmiştir. Halen aile şirketi, kahve kavurma ve kahve konusundaki proaktif çözüm yapısını profesyonel olarak ev dışı tüketim ve retail pazarında faaliyetlerine devam etmektedir.

2016 yılında, yazımı 6 yıl süren Türkiye’nin ilk ve tek kahve biyografi kitabı “Kahve-Topraktan Fincana”’yı yayımlamıştır. Kitap 2024 yılı itibariyle 14. Baskısı ile raflarda yer almaya devam etmektedir. 2017 yılının ikinci yarısında imzalanan telif antlaşması ile Çin’in en büyük yayıncılarından China Light Indusrty Press tarafından kitabın Çince olarak 2019 yılı Mayıs ayında uzakdoğu pazarında raflardaki yerini almıştır ve satışı 2. Baskı ile devam etmektedir. 2020 yılında ise “Coffee-From The Soil to The Cup” ismiyle İngilizce olarak Amerika ve Avrupa raflarındaki yerini almıştır.

2017 başında, kitap ödüllerinin oscarı kabul edilen  Gourmand World Cookbook Awards tarafından kitabı önce “Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödülüne layık görülmüş, Mayıs ayı’ndaki “Best in the World” Dünya şampiyonasında Finalist olarak Türkiye’yi temsil etme adına shortlist’e seçilmiştir. 27 Mayıs 2017 tarihinde Çin’in Yantai şehrinde yapılan Final Ödül Töreni gecesinde 7 finalist ülkeyi geride bırakarak “Best in the World” ödülüne layık görülmüştür. Gastronomi kitaplarında alınan en büyük ve prestijli bu ödül kahve alanında ilk defa Türkiye’ye büyük bir gurur ile kazandırılmıştır.

2018 yılı içinde Amerika’nın en prestijli kitap ödüllerinden Independent Press Awards tarafından “BK Interior Design” – 2018 En İyi Kitap İç Dizayn ödülünü kazanmış,yine Gourmand World Cookbook Awards tarafından “Kahve-Topraktan Fincana” kitabı adına Çin Yayınevi China Light Industry Press ile 2020 Winner “Foreign Rights Seller” ödülüne layık görülmüştür.

2018 yılı Eylül Ayı’nda ikinci kitabı “Kahve – Fincandan Lezzete” yayımlanmıştır. Kahvenin Osmanlı Kültürü içindeki yeri ve Türk Kahvesi detayları ile başlayıp dünya geleneksel kahvelerinin ve yanlarında yenen otantik yiyeceklerin orijinal reçetelerini paylaşıp, Cupping (Kahve Tadımı) ile lezzete dem vurmaktadır. İçerisinde Cenk R. Girginol’un Türk damak lezzetine uygun oluşturduğu Tadım Çarkı ve Tadım Formu ile Cupping yapıp kitabınızda lezzetli bir anı olarak saklayabileceğiniz özel bir bölüm bulunurken Türkiye’nin beş ünlü şefinin kitaba özel kahve yanı reçetesi de sürpriz olarak kahve severler ile buluşmaktadır.

2018 yılı Ekim ayında açıklanan kitap ödüllerinin oskarı Gourmand World Cookbook Awards tarafından ikinci kitabı “Kahve-Fincandan Lezzete” 2019-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı – Winner ödülüne 2. kez layık görülmüş, 12 ülkenin girebildiği Shortlist (Final Listesi)’e seçilerek Türkiye’yi temsil etmiş ve 2. KEZ Dünyanın En İyi’si olarak “2019- Best in the World” ödülünü yeni kitabı ile de kazanmıştır.

2020 yılında ise 1995-2020 yılları arasını kapsayan son 25 yılın En İyilerinin En İyisi değerlendirmesinde kahve dalında “The Best of the Best” ödülünü ilk kitabın İngilizce dili versiyonu olan Coffee-From The Soil to The Cup ile Türkiye’ye kazandırmıştır. Kitap bu ödül ile 1 yıl boyunca dünyanın en prestijli kitapları ile beraber The Best of The Best olarak İsveç’de yer alan Björkborn Malikanesi, diğer adıyla Alfred Nobels House’da Türkiye’yi temsil ederek sergilenmiştir.

2020 yılı Ekim Ayı’nda ise; 3. kitabı “Ahde Vefa – Bir Türk Kahvesi Hikayesi” A’dan Z’ye Türk Kahvesi’ni anlatan sıra dışı bir eser olarak okuyucularla buluşmuştur. Kapağını dünyaca ünlü mikroart sanatçısı Hasan Kale’nin özel olarak tasarladığı ve içinde kahve çekirdekleri üzerindeki mikroart sanatının eşsiz eserlerinin bulunduğu Hasan Kale’nin mini bir sergisi ile birlikte, Türk kahvesini tarihten, kültüre, reçetelerden, sanata ele alan eserde; Prof.Dr. Emine Gürsoy Naskali, Doç.Dr.İlkay Gök, Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Koray Kasap, Duayen Vedat Milor gibi önemli isimler de büyük katkı sağlamışlardır.

Türkiye’de gastronomi alanındaki en önemli yayınlardan Gastrofests grubuna bağlı Kahve dergisi ve Doğan Burda Grubuna bağlı Lezzet dergisindeki köşesinde yazdığı kahve yazıları ile; konuk olarak katıldığı televizyon ve radyo programlarında da kahve severlerin yoğun ilgisi ile kahve adına kahve severler ile buluşmaya devam etmektedir.

Gastronomi yazarlığı dışında ana iş kolu ve uzmanlık alanı olarak Yurtiçi ve Yurtdışı’ndaki önemli markaların, kahve organizasyonlarının; marka kurulumlarından gelişimine, eğitimlerinden stratejik iş geliştirmelerine ve Arge’sine kadar hizmet verdiği “Profesyonel Kahve Danışmanlığı” görevini yürütmektedir.

Türkiye’de bir üniversitede ilk ve tek olarak uygulanan “Kahve Bilimi ve Uygulamaları” dersi ile Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi olarak da görev alan Cenk R. Girginol, Ataşehir’de yer alan Mesa Larga Atölye’de ve özel aktivitelerde düzenli kahve söyleşisi / workshop aktivitelerine devam etmektedir.

Cenk R. Girginol, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesidir.

Eğitimler ve Sertifikalar’dan Bazıları

  • –  KaffePur- Angelo Stealdi – Coffee Roasting
  • –  Caffe Vergnano Academy – Daisy Morassi – Barista Skills 1-2 & Professional
  • –  Universsa Della Caffe Illy – Coffee Knowledge and Skills
  • –  Lavazza Training Center – Coffee Knowledge Professional
  • –  HGZ Coffee Machines Knowledge Modul 1-2
  • –  Unilever Academy – Professional Sale Service


Ödüller

The Best of The Best, 1995-2020 En İyilerin En İyisi ÖDÜLÜ
Son 25 Yılın En İyi Kahve Kitabı Ödülü
Gourmand World Cookbook Awards 2020

“Ahde Vefa – Bir Türk Kahvesi Hikayesi”
2021-Dünya’nın En İyi Kahve Kitabı (Best in the World)
Gourmand World Cookbook Awards

“Ahde Vefa – Bir Türk Kahvesi Hikayesi”
2021-Dünya’nın En İyi İllustrasyon Ödülü (Best in the World) (Hasan Kale)
Gourmand World Cookbook Awards

****

“Kahve~Fincandan Lezzete”
2019-Dünya’nın En İyi Kahve Kitabı (Best in the World 3.)
Gourmand World Cookbook Awards

****
“Kahve~Topraktan Fincana”
2017-Dünyanın En İyi Kahve Kitabı (Best in the World)
Gourmand World Cookbook Awards

“Kahve~Topraktan Fincana”
2017-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı (Country Winner)
Gourmand World Cookbook Awards

****

“Kahve~Fincandan Lezzete”
2019-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı (Country Winner)
Gourmand World Cookbook Awards

****
“Kahve~Topraktan Fincana”
2020-Foreign Rights Seller Ödülü (Country Winner)
Gourmand World Cookbook Awards

****
“Ahde Vefa – Bir Türk Kahvesi Hikayesi”
2020-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı (Country Winner)
2020-Best Illustration (Hasan Kale)  (Country Winner)
Gourmand World Cookbook Awards

“Kahve~Topraktan Fincana”
BK Interior Design – 2018 En İyi Kitap İç Dizayn Ödülü
Independent Press Awards 2018 (USA)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram